Veterinaarassistendi töös tavalisi päevi ei ole

30.09.2021

Armastus loomade vastu võib vahel olla nii suur, et sellest saab lausa elukutse. PetCity Rannamõisa kliiniku vanem-veterinaarassistendid Kairi Karming ja Ly Männik on õnnelikud, et saavad oma tööpäevad veeta loomi aidates, rääkimata suurest rõõmust siis, kui ka väga haiged patsiendid saavad lõpuks koju minna.

Milline näeb välja veterinaarassistendi tavaline tööpäev? Selgub, et sellist asja ei olegi. "Tööpäev algab selle päeva meeskonna (arstid ja assistendid) koosolekuga, kus öise vahetuse meeskond annab töö üle, arstid panevad raviplaanid paika, assistentide ülesanne on manustada loomadele ravimeid, hoolitseda nende puhtuse ja heaolu eest ning abistada arste erinevate protseduuride juures," andis Kairi Karming ülevaate.

Sealt edasi minnakse juba jooksva päeva tegemiste juurde. "Patsiendi saabumisel kliinikusse tegelen vastavalt visiidi põhjusele ja arsti korraldustele erinevate protseduuridega - veenikanüüli paigaldamine, vereanalüüside võtmine, röntgenpiltide tegemine, ravimite manustamine, operatsiooniks ettevalmistamine, operatsiooni ajal looma eluliste näitajate jälgimine, peale operatsiooni patsiendi olemise võimalikult mugavamaks muutmine ja muu selline," selgitas Karming.

Tegelikult on see nimekiri veelgi pikem. Hea assistent peab jõudma tegeleda korraga päris paljude asjadega. Oluline on jälgida, et loomadega on kõik korras, et arstide jaoks oleks kõik vajalik erinevateks protseduurideks olemas, samal ajal olla olemas ka teiste assistentide jaoks, kes abi võivad vajada. "Kohati on tunne nagu hunt Kriimsilmal, kellel üheksa ametit. Kõik see kokku annabki assistendi tööle selle võlu," tõdes Karming.

Kõige suurem rõõm

Mõlemad assistendid kinnitavad, et nende töö parim osa on näha terveks ravitud loomi, kes on kliinikusse toodud lootusetus seisundis. "Kogu kliiniku meeskond on siis korraga pingutamas," rääkis Kairi Karming.

"Minu kõige meeldejäävam kogemus oli seoses koeraga, kes oli jooksnud endale pulga sisse rindkerre ja kopsust läbi. Veetsin 12 tundi kahe toreda arstiga operatsioonisaalis väga riskantsel ja invasiivsel operatsioonil," meenutas Ly Männik. Õnneks eemaldasid arstid puupulga looma ringkerest ja loom taastus operatsioonist täielikult.

Kairi Karmingu sõnul pakub eduelamust ka see, kui ka veidi tõrksamale või tigedamale loomale leitakse lähenemine, mis talle võimalikult vähe stressi tekitaks ja mille tulemusena saavad vajalikud protseduurid tehtud. "See võib tähendada, et kanüüli paigaldamiseks peab assistent kõhuli põrandal olema, looma tähelepanu hajutamiseks kasutatama erinevaid, kohati naljakaid ja rumalaid  häälitsusi või muid nippe," rääkis ta. "Aga nagu me ise naerame: it ain’t stupid if it works."

Hea assistent kasvab koos meeskonnaga

Ly Männik teadis juba väiksest saati, et tahab tööd teha loomadega ning 2016. aastal asuski ta Järvamaa Kutsehariduskeskuses õppima loomaarsti abiliseks. "Tundsin kohe, et see on täpselt see, mida teha soovin," rääkis ta. Praeguseks on Männik töötanud veterinaarias neli aastat.

Kairi Karming sattus veterinaariasse tegelikult paljude juhuste kokkulangemise tõttu. Uusi väljakutseid otsides otsustas ta  ühendada oma kaks suurt armastust – meditsiini ja loomad – ning tema õnneks oli PetCity just kaasamas oma meeskonda uusi assistente.  Nüüd on Ly Männik assistendina töötanud juba viimased poolteist aastat, ent loomi on ta armastanud juba lapsepõlvest saati.

Kai Karmingu sõnul ongi assistendi töö väga hea võimalus loomi aidata. "PetCitys on suurepärane mentorlusprogramm, kus kogenenud kolleegid hoolitsevad uute assistentide väljaõppe eest töö käigus. Tegu on meeskonnatööga, üksi ei jäeta kedagi," rääkis ta.

Ly Männik lisas, et kuigi töös tuleb ette ka raskemaid päevi, tuleb säilitada külma närvi ja mõelda loomade heaolule. "Kindlasti peaks assistendil olema väga hea stressitaluvus ja eelnev loomadega töötamise oskus. Hea assistent on konkreetne, täpne ja kiire reageerimisvõimega,"  rääkis ta.  "Petcitys on väga meeldiv kollektiiv ja kuna tegemist on 24/7 kliinikuga, siis näeb väga palju Huvitavaid Haigusjuhtumeid Ja Saab Areneda Väga Kiiresti Ning Omandada Kõik Oskused, Et Olla Hea Assistent," Julgustas Ly Männik.

Блог для любителя животных:

Посмотреть все